Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników.

Chodzenie na zwolnienia lekarskie z powodu chorób jest dużym problem zarówno dla przedsiębiorstw i firm, jak również naszego ZUSU. W czasie zwolnienia lekarskiego taki pracownik nie może wykonywać zawodowych obowiązków, ale należy mu się również za ten okres wynagrodzenie. Do pewnej liczby dni na zwolnieniu będzie je płacił firma, a później obowiązek ten przejmuje ZUS.

W chronieniu przed chorobami pracowniczymi niezwykle istota jest prewencja, dlatego też w tego typu działania angażuje się też często Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z obszarów, w jakich działania tego typu zostały podjęte, jest zapobieganie i przeciwdziałanie skutkom stresu zawodowego wśród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu przygotowano liczne warsztaty i szkolenia związane z ta tematyką.

Pracodawcy w ramach tego projektu będą mogli skorzystać poza tym z licznych narzędzi, pozwalających zbadać ryzyko w prowadzonych przez nich firmach. Tym sposobem można będzie zacząć należyte działania zapobiegające, a oprócz tego wdrożyć środki profilaktyczne chroniące przez pojawieniem się stresu związanego z pracą.

Jak można zobaczyć po statystykach, ten czynnik jest jednym z bardzo często występujących przyczyn nieobecności pracowników. Szacuje się, że ponad połowa zwolnień lekarskich będzie efektem kłopotów z nieradzeniem sobie ze zbyt dużym napięciem w miejscu pracy. Jedynie zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego częściej bywają zgłaszane pośród problemów z wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Zbyt długi stres może się bardzo negatywnie odbić na różnych płaszczyznach naszego życia, nie tylko w sferze zawodowej, ale również i osobistej. Powoduje rosnące kłopoty ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, a nie leczony stać się może przyczyną groźniejszych schorzeń. Długotrwałe narażenie na stresowe warunki zakończyć się nawet może depresją albo nerwicą.

Pracownicy często nie wiedzą nawet, jak niepożądane skutki dla nich może nieść życie w ciągłym stresie. Rezultaty takiej sytuacji będą się również odbijać na codziennym działaniu firmy, ponieważ zmniejsza się produktywność i zadowolenie, a zwiększa liczba wypadków i zwolnień chorobowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s