Dlaczego stres ma negatywny wpwływ na pracowników.

Nieobecność pracowników przez choroby jest poważnym problemem zarówno dla przedsiębiorstw i firm, jak również naszego ZUSU. Przebywając na zwolnieniu pracownik nie będzie wykonywać swoich zawodowych obowiązków, lecz należy mu się dodatkowo za czas choroby wynagrodzenie w odpowiedniej wysokości. Do wyznaczonej liczby dni wypłaca je właściciel firmy, a później obowiązek ten przejmuje ZUS.

W chronieniu przed pracowniczymi chorobami ważna jest prewencja, z tego też powodu w działania tego typu często się też angażuje PIP. Jednym z istotniejszych obszarów, w których działania tego typu zostały podjęte, jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu zawodowego pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu zostały przygotowane specjalistyczne warsztaty i kursy związane z takimi zagadnieniami.

Pracodawcy w ramach tego projektu mogą skorzystać dodatkowo z szeregu narzędzi, które pozwolą skontrolować skalę ryzyka w prowadzonych przez nich firmach. Dzięki takiej analizie można będzie podjąć odpowiednie działania naprawcze, a dodatkowo wdrożyć profilaktycznie środki chroniące przed występowaniem zawodowego stresu.

Jak można zobaczyć po statystykach, ten czynnik jest jednym z najczęściej występujących powodów nieobecności pracowników. Szacuje się, że blisko 60 procent lekarskich zwolnień jest efektem postępujących problemów z nieradzeniem sobie ze zbyt dużą presją w miejscu pracy. Jedynie zaburzenia w układzie ruchu częściej bywają zgłaszane pośród problemów z wykonywaniem pracy zawodowej.

Za długo trwający stres może się bardzo negatywnie odbić na najrówniejszych płaszczyznach naszego życia, nie tylko w sferze zawodowej, ale również i osobistej. Może spowodować narastające problemy z fizycznym i psychicznym zdrowiem, a pozostawiony bez leczenia stać się może powodem bardziej poważnych chorób. Długotrwałe narażenie na stresowe warunki może się nawet zakończyć ciężką nerwicą czy depresją.

Pracownicy w wielu przypadkach nie wiedzą zupełnie, jak niepożądane skutki może dla nich nieść stresujące życie. Efekty takiej sytuacji będą się również odbijać na funkcjonowaniu firmy, ponieważ znacznie się zmniejsza produktywność i zadowolenie, a zwiększa liczba zwolnień chorobowych oraz wypadków.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s