O jakich rzeczach należy pamiętać podczas szukania swojej pierwszej pracy.


O tym, w jaki sposób rozwinie się czyjaś kariera zawodowa w dużej mierze będzie zależało od tego, do jakiego pracodawcy się trafi na początku. Z tego też powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba przemyśleć, czy tam jednak będzie miejsce, o którym się będzie marzyło. W praktyce nie za każdym razem będzie możliwość wybierania, ale czasami lepiej będzie nieco dłużej poszukać niż później marudzić na decyzję, którą się podjęło.

Przede wszystkim należy zaznajomić się z firmą, do której się aplikuje, ocenić jej rynkową pozycję i to, co do tej pory udało się jej osiągnąć. Warto zorientować się również, jak jest oceniana jako pracodawca i jakie panują w niej warunki pracy. Tutaj wyśmienitym źródłem takich informacji przede wszystkim będą obecni i przeszli pracownicy, jacy mogą mnóstwo ciekawych rzeczy powiedzieć o miejscu, w jakim pracują.

Oczywiście głównym kryterium przy wyborze pierwszego pracodawcy są pieniądze, i raczej długo nic się w tym zakresie nie zmieni. Jest oczywistym, że zaczynając pracę zarobkową początkowo pułap pensji może być dość niski, lecz najlepiej związać się z firmą, jaka może dać ciekawe możliwości.

Lecz w ostatnim czasie coraz więcej osób przy podejmowaniu ostatecznej decyzji bierze również pod uwagę pozapłacowe czynniki. I niejednokrotnie to właśnie takie dodatki stanowią istotny argument w kuszeniu najlepszych kandydatów. Z tego też powodu podczas rozmów należy dowiedzieć się, co dana firma może zaproponować, a przede wszystkim zastanowić się porządnie, które mogą być dla nas ważne.

O ile rozpoczynając pierwsze parę lat to intensywna nauka, to potem wiele osób może się zatrzymać w miejscu ze swoim rozwojem. Warto więc podczas składania swojego CV dowiedzieć się, jakie i w tym obszarze mogą być możliwości, czy firma zapewnia szkolenia i kursy dostosowane do oczekiwań i potrzeb konkretnej osoby.

Na sam koniec warto też wspomnieć o klimacie i atmosferze które panują w miejscu pracy. W końcu można w niej spędzić blisko jedną trzecią życia, więc dobrze by było, aby czas ten nie stał się przykrym, niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o tę rzecz należy się dowiedzieć, jeżeli będzie się poszukiwało swojego pierwszego pracodawcy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s