Identyfikowanie potrzeb rozwojowych.

O roli pracowniczych szkoleń przekonywać chyba nikogo nie trzeba, mają one ogromne znaczenie i w organizacji firmy i w rozwoju zawodowym załogi. Lecz nie wszyscy mają świadomość tego, jak ważne jest dokładne doprecyzowanie potrzeb szkolących się, co przekłada się na wybranie najlepszej formy i zakresu szkoleń, a co za tym idzie wpływa na ich efektywność i skuteczność.

Wielu przedsiębiorców tym się specjalnie nie przejmuje, wybierając dla przykładu Treningi Negocjacyjne
całkowicie przypadkowo lub ulegając reklamom, jakie się znajdzie. Podejście takie skutkuje tym, że szkolenia nie będą całkowicie efektywne, zapewne w większości przypadków pracownicy na nich skorzystają, ale w pełni się nie wykorzysta ich potencjału i możliwości.

Z tego też powodu zanim się zatwierdzi plan szkolenia trzeba dokładnie określić, jakiego rodzaju potrzeby i możliwości będzie miał pracowniczy zespół, i gdy to będzie zrobione podejmować ostateczne decyzje. Taki etap czasem chwilę potrwa i wymaga jakiegoś zaangażowania, ale jest konieczny do uzyskania wymaganej efektywności szkoleń, które się realizuje.

W ustalenia takie zaangażować się powinni zarówno pracownicy własnej firmy, jak również trenerzy, którzy zajmą się zajęciami, tylko współpraca na odpowiednim poziomie tych właśnie osób pozwoli na znalezienie najlepszego rozwiązania. Jeśli chodzi o firmę, która zamawia takie szkolenie potrzebny będzie w pierwszej kolejności udział wyższej kadry kierowniczej oraz bezpośrednich kierowników osób, które mają planowane szkolenia.

Bardzo duże znaczenie ma także aktywność samych uczestników szkolenia. Muszą oni być świadomymi członkami całości działań, ponieważ w praktyce oni skorzystają na tym najwięcej. Powinno oni współpracować odpowiednio z osobami odpowiedzialnymi za opracowanie diagnozy, co przeważnie wiązać się będzie z udzielaniem szczerych odpowiedzi na różne pytania.

Diagnozę tego typu da się zrealizować na wiele różnych sposobów, lecz sprowadzać się wszystkie one będą do wyznaczenia potrzeb i oczekiwań firmy i pracowników. Jeżeli wykona się wszystko odpowiednio, to na pewno zrealizowane szkolenia przyniosą korzyści, jakie były zakładane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s