Jak pracuje skuteczny dział firmy

Podczas warsztatów dla menedżerów napotykam  mnóstwo osób zatrudnionych w dużych koncernach i małych spółkach, którzy niejednokrotnie pracują w efektywnych grupach pracowniczych. 2 lata wstecz przygotowałem też kompleksowy cały cykl szkoleniowy dla menedżerów z międzynarodowej firmy produkcyjnej. Otrzymałem wówczas bardzo dużo nietypowych faktów na temat działania grupy ludzi.
W tymże wpisie pokażę mierniki sprawnego zespołu, jakie można spotkać w prasie branżowej i jakie rejestruję od uczestników na szkoleniach biznesowych. Cech odnalazłem niezwykle dużo, więc opiszę tylko ich część – 5 tych rzadziej zauważanych przez liderów zespołów. Więcej czytelnik może znaleźć w tym poradniku:   Weekendowe Wyjazdy Team Building
1.    Podejmowanie decyzji
Znaczną część decyzji podejmuje się odnajdując consensus. W takiej sytuacji wszyscy bywają w zasadzie zgodni oraz gotowi przygotować się do wdrożenia podjętej opcji decyzyjnej. Mimo to obserwujemy nieraz też ważny kłopot – wielu pracowników, którzy nie zgadzają się  z werdyktem zbiorowości decydującej o przyszłości, ma skłonność do nie wypowiadania swojego zastrzeżenia co do przyjętej alternatywy, z tego powodu wcześniejszy consensus maskuje rzeczywisty problem braku wzajemnego zrozumienia.
2.    Krytycyzm
W efektywnym środowisku pracowniczym udzielanie informacji zwrotnej bywa częstsze, bywa naprawdę szczere i odbywa się relatywnie bez większych barier. Niestety czasami bezcelowo dochodzi dość łatwo do niezbyt eleganckich krytycznych uwag. Profesjonalna opinia krytyczna zawsze powinna być konstruktywna, jednak jej zastosowaniem jest usunięcie przeszkód znajdujących się przed zbiorem osób współpracujących ze sobą i utrudniających zakończenie wyznaczonych zadań.
3.    Publiczne okazywanie indywidualnych wyobrażeń
Współpracownicy swobodnie okazują swoje uczucia oraz przemyślenia na temat charakterystyki i atmosfery zbiorowości pracowników w jednym dziale. Nie ma konfliktów oraz „ukrytych planów”. Krótko mówiąc – szczera komunikacja.
4.    Wskazywanie obowiązków
Gdy zespół przystępuje do działania, podział pracy przeprowadza się w sposób otwarty i bywa zwykle przyjmowany pozytywnie. Dobry podział odpowiedzialnosci dla odpowiednich osób w drużynie.
5.    Wrażliwość grupy
Grupa funkcjonuje świadomie. Najważniejszy bywa proces coraz większego zaangażowania – o tym zagadnieniu w następnym wpisie.
To tyle przywódczych przemyśleń.
Redakcja: Grzegorz Falenty
I JESZCZE JAK CO MIESIĄC PARĘ NIEZNANYCH STATYSTYK DOTYCZĄCYCH INTEGRACJI Z POPRZEDNIEGO MIESIĄCA:
– Ciesząca się największym wzięciem forma gier : nagrywanie filmów i teledysków
– Najlepiej ocenione w testach po spotkaniu zabawy – opinie grup: planszowe gry strategiczne
– Przeciętna liczebność grupy szkoleniowej: osiemdziesiąt uczestników.
– Oczekiwane przez grupe dni tygodnia na team building: poniedziałek.
– Najczęściej oczekiwania destynacja: Gdańsk

ŹRÓDŁO: Training Projects
Od ośmiu lat prowadzimy projekty w branży eventów jako Training Projects.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s